Krásy venkovní kuchyně

Máte rádi posezení s přáteli, grilování venku při pěkném počasí, dobré jídlo a pití? Pokud ano, určitě oceníte venkovní kuchyně. Jistě si pamatujete, když jste byli malí a chodili jste s rodiči opékat buřty nebo špekáčky. Jestli jste si zamilovali atmosféru praskajícího ohně, chuť jídla připraveného pod širým nebem, vybudujte si na vlastní zahradě svůj kuchyňský koutek, kde si podobné chvíle budete moct užívat kdykoliv jen budete chtít.

Co do venkovní kuchyně pořídit?

  • Nábytek: Zvolte kvalitní nábytek, který nebude podléhat případné nepřízni počasí. Základem je velký stůl, ke kterému se posadí i nečekaně velká sešlost. Židle i křesla by měly být pohodlné a účelné, aby se v nich dobře sedělo i delší dobu. Vhodné jsou i úložné prostory pro nádobí, abyste nemuseli neustále odbíhat do domu.
  • Nádobí: Pro venkovní přípravu jídel zvolte litinové nádobí, které je odolné a dobře vypadá.
  • Krb nebo gril: Volba záleží na vás, v krbu ale můžete udržovat oheň, který bude zároveň i přirozeným osvětlením. Gril je zase možno uklidit do kůlny či sklepa, aby nezabíral místo, když jej nebudete využívat. Pokud milujete pizzu, pořiďte si pec, ve které si ji můžete připravit z domácích surovin.
  • Příslušenství: Myslete na to, kam uložíte dřevo. Pro větší množství je ideální kůlna, ale abyste nemuseli od vaření stále odbíhat, pořiďte si menší zásobník v blízkosti kamen. Nezapomeňte ani na vhodné osvětlení, kdyby se posezení protáhlo dlouho do noci.

Jak zbudovat místo pro kuchyni?

Nejdříve si rozmyslete, jak velký prostor pro venkovní kuchyni budete potřebovat. Nezapomeňte, že budete nejspíše potřebovat i stavební povolení. Kamna zvolte kvalitní a dostatečně velká. Kuchyně by se měla nacházet poblíž vstupu do domu. Vhodné je i zastřešení proti slunci, dešti či padající rose. Nepřízeň počasí dokáže někdy potrápit. Pocit soukromí vám dodají stěny z rákosu nebo osázení vyššími stromy či keři.

Jaké materiály zvolit?

Nebojte se rustikálního vzhledu. Jen lehce opracované kameny budou působit příjemně, ale zároveň stylově. Při výběru nádobí a příslušenství se poohlédněte po tom vyrobeném z litiny, která je jako stvořená pro venkovní použití.