Proč stojí za to koupit si litinové nádobí?

Rádi vaříte? Doporučili vám přátelé nebo kolegové, abyste si pořídili litinové nádobí? V tom případě je určitě poslechněte, nebudete litovat. Litinové nádobí má spoustu pozitivních vlastností a neztratí je ani při častém používání. Měly ho ostatně ve velké oblibě už naše babičky a díky vysoké odolnosti se nádobí běžně dědilo z generace na generaci – a vařilo se v něm čím dál lépe.

Jaké má litinové nádobí přednosti?

Největší výhodou litinového nádobí je, že se v něm nenacházejí žádné chemikálie. Tím pádem nehrozí jejich uvolňování do jídla. To v době, kdy se většina z nás snaží jíst opravdu zdravě, určitě oceníte. Další předností litinového nádobí je, že je vysoce odolné vůči mechanickému poškození. Kromě toho je tvarově stálé a odolné vůči vysokým teplotám. Je vhodné na přípravu jakéhokoli jídla a pokrmy v něm můžete rovnou servírovat. Hodí se na všechny typy zdrojů tepla včetně indukce.

Péče o litinové nádobí

  • než ho poprvé použijete, umyjte ho v horké čisté vodě
  • pak ho vysušte, potřete jedlým tukem a zahřejte
  • na závěr ho vytřete suchou papírovou utěrkou
  • tento postup opakujte podle potřeby
  • nepoužívejte ale na něj saponáty, hrozilo by jejich ukládání do pórů, odkud by mohly unikat do jídla
  • také si pamatujte, že litinové nádobí nepatří do myčky

Venkovní kuchyně

Uvažujete o zařízení venkovní kuchyně? To je skvělá volba, můžete si v ní připravit vynikající pokrmy přímo na ohni. Navíc se do ní výborně hodí i zmíněné litinové nádobí.

Krbová kamna

Nebo byste oheň raději využili k vytápění? Ani to není problém. Stačí, když si pořídíte krbová kamna.